Materiál pro tvorbu stolů z průzračné či probarvené pryskyřice.

 

Materiál pro tvorbu stolů z průzračné či probarvené pryskyřice.

TRANSLUX D150 /151

Jedním slovem jsou nádherné.

 • stoly z průhledné probarvené pryskyřice sika axson translux
 • river flow sotoly z odléčiré epoxidové pryskyřice
 • prsten z obarvené čiré odlévací pryskyřice translux sika axson

River Flow stoly jak se nazývají v zahraničí zaplnily internet nejrozmanitějším množstvím úspěšných aplikací epoxidových odlévacích pryskyřicí, pomocí kterých nejen umělci ale truhláři po celém světě tvoří nádherné designové kousky nábytku. Vytváří nejen působivě vypadající jídelní stoly, pracovní stoly či dekorační stolky ale i police a poličky, lampičky,  panely interiéru, skříňky, dveře, pracovní desky kuchyňských linek nebo koupelnový nábytek. Samotné dřevo, jeho struktura a jeho členitost je nádherné a čirá, či lehce probarvená pryskyřice  pak přidává k takovýmto „uměleckým“ projektům další rozměr.

TRANSLUX D 150 / 151 je v tomto případě aplikací jasnou volbou pro ty, kterí chtějí výsledek bez kompromisu. Jeho dobrá UV stabilita, jednoduchost zpracování, nejvyšší čirost, auto-degassing – efekt ( odbublinkování ) . možnost strojového i ručního opracování a zejména velmi příznivá cena oproti konkurenčním produktům tuto čirou odlévací epoxidovou pryskyřici přímo předurčuje stát se best-sellerem mezi nabíznými materiály na evropském trhu. Tento materiál lze probarvovat dle potřeby pigmenty pro epoxidové pryskyřice a tak si sami můžete zvolit odstín „ skla“ které tento materiál skvěle imituje. V případě že chcete aby byla pryskyřice neprůhledná, lze použít i různé ostatní, netransparentní pigmenty včetně metalických, perleťových , luminesenčních či ostatních pigmentů a výsledek bude vždy perfektně imitovat sklo. Výhodou námi nabízené pryskyřice je i variabilní systém, kde si díky poměru druhé složky zvolíte výslednou tvrdost materiálu, a jejíž tabulku poměrů a hodnot spolu s návodem a pokyny ke zpracování a skladování naleznete v technickém listě k materiálu TRANSLUX D150 / D151.

Na internetu naleznete již spoustu hotových stolů a designových produktů, které jsou vyráběny právě za pomoci transparentních epoxidových pryskyřicí. Ceny takto hotových stolů například na eBay či Amazon přesahují mnohdy i statisíce korun. Pro šikovné, inovativní umělce a truhláře pak vhodný výběr dřeva spolu s jednoduchý zpracováním dostupného materiálu, jakým je právě námi nabízená čirá epoxidová pryskyřice znamená zajímavou možnost přivýdělku a posílení image svého jména či designérské značky.

Samozřejmě není zcela lehké takový atraktivní stůl vytvořit v amatérských podmínkách, protože materiál budete potřebovat brousit a leštit do skelného lesku a pokud nemáte zkušenosti s výrobou luxusního dřevěného nábytku, pro zkoušku jak se s materiálem pracuje bych se raději do dvoumetrového stolu jakožto můj první projekt nepouštěl. Dejte si za cíl třeba nějakou jednoduchou poličku. Naučíte se na ní jak takový nejprve ošetřit dřevo tak, aby vám nenasálo veškerou pryskyřici, jak zaformovat a utěsnit možné úniky pryskyřice, jak řezat, brousit a leštit. Až teprve nabydete nějaké zkušenosti, pouštěl bych se do větších projektů jakým mohou být stolky a designové stoly.  V zásadě se lze řídit těmito jednoduchými pokyny, vycházející vždy z pečlivého nastudování technického listu.

1. Vybírejte ten nejlepší materiál přímo od dovozce!

V první řadě se nejprve rozhodněte vybrat ten správný materiál. Pro menší projekty máme v nabídce „rychlejší“ materiál TRANSLUX D151 který je vytvrzený sice rychleji, ale může se „nalévat“ pouze v menším objemu (díky exotermii - tepelné chemické reakci která vznikne mezi oběmi složkami epoxidové pryskyřice), která by mohla při odlévání ve větším objemu materiál spálit či poškodit. Pro objemné projekty kde můžete naráz nalít velký objem materiálu ( až 40l do tloušťky sloupce 10cm )  pak nabízíme právě verzi TRANSLUX D150.

2. Zvolte si vhodné parametry pro ten nejlepší výsledek. 

Dalším krokem je správně zvolit mísící poměr dle požadované výsledné tvrdosti materiálu. Pokud chcete velmi tvrdý, sklu podobný materiál, lze jej u našeho materiálu docílit objemovým mísícím poměrem 100:50. Obě složky tohoto materiálu lze objednávat či doobjednávat separátně což patří rovněž k benefitům TRANSLUXU D150.

 3. Pečlivě si připravte formu pro nalití materiálu

V následném kroku s připravte tvar do kterého budete pryskyřici spolu s dřevěnou deskou zalévat. Nezapomeňte , že epoxidové pryskyřice fungují skvěle jako lepidla , a tak příprava povrchu aby jste pak zalitý materiál mohli z vytvořené formy dobře separovat je opravdu velmi důležitá. Nám se osvědčily polypropylenové  (PP) plastové podložky a polypropylenové pásky ke kterým pryskyřice nepřilne a lze ji pak z formy separovat velmi snadno. Pokud neseženete polypropylenové desky či pásky, nezoufejte. V nabídce máme kvalitní separátory a na výběr máte Axson 870, 841, 827 nebo 851. Tyto separátory pak nanesete nejlépe v několika vrstvách na povrch formy. Menší zalévané předměty a plochy pak můžete případně zaformovat našimi samo-separačními silikony ESSIL. Tyto silikony jsou samo-separační a tak odlitek spolehlivě vyndáte také. Bylo by vhodné zvolit také bezprašné prostředí kde budete pryskyřici nalévat, případě vytvořit kryt který zabrání prachu a hmyzu k přilepení do vrstvy pryskyřice.

4. Připravte zalévané dřevo.

Pokud se pustíte do projektu river-flow stolku či jen poličky, je důležité, aby jste si předem připravili i zalévané dřevo. To má schopnost nasáknout pryskyřici do všech svých vláken a tak sice získáte zcela unikátní a nezničitelný dřevěný kousek, na druhou stranu vy potřebujete aby pryskyřice byla vně dřeva a ne uvnitř. Pro pečlivé uzavření pórů můžete plochy, které přijdou do styku s pryskyřicí natřít epoxidovou pryskyřicí která pak neviditelně přilne k e dřevu i k lité pryskyřici. Samozřejmě dřevo můžete ošetřit i vrstvou bezbarvého laku… proveďte si však předem zkoušku jak bude takový lak s pryskyřicí reagovat.

5. Důkladné promísení obou složek je velmi důležité.

Poté si rozmíchejte v požadovaném poměru ( dle technického listu produktu ) materiál. Nespěchejte, na zpracování máte spoustu času a tak důkladně promíchejte materiál i ze stěn a dna aby se na sebe navázaly správně obě složky. Můžete rozmíchávat i mechanicky ale jen velmi pomalu tak , anižby jste materiál „ nenašlehali“ a dbali opravdu na to aby se materiál ze stěn a dna promíchal také.  Dobrým tipem pro nalévání materiálu do již připravené formy a pro vytvoření co nejméně bublin již od počátku  je nalévat materiál pomalu přes hranu. Budete chtít materiál křyšťálově čirý, nebo zvolíte modrý, tyrkysový, hnědý či šedý nádech? Lze použít konceentrované pigmenty kde stačí opravdu jen pár kapiček pro obarvení pryskyřice do požadovaného odstínu.  

6. Pohodlně nalijete až 40l pryskyřice najednou.

Nyní se dejte do nalévání. Jak již jsem napsal , TRANSLUX D150 lze nalévat naráz v objemu 40litrů do tloušťky sloupce 10cm. Pakliže by mělo vaše „ sklo“ na dřevěném stole tloušťku či objem vyšší, musíte nalévat materiál do formy ve více krocích

Materiál TRANSLUX D150 má vlastnost automatického odvzdušnění a tak bublinky pomalu unikají na povrch až zcela zmizí. Na videích a sociálních sítích někteří zkušení umělci využívají k povrchovému odvzdušnění zdroj tepla ( horkovzdušný fén či malou let-lampu ).  Možná to zrychlí proces ale raději si to na malém kousku někde předem vyzkoušejte. Vyšší teplota okolí opět urychluje proces vytvrzení.

7. Dokončete pohodlně od řezání po leštění.

Po vytvrzení materiálu následuje hrubé zpracování materiálu. Materiál můžete pohodlně řezat, brousit , leštit a to i strojově. Je nutné si ale uvědomit , že materiál má nízkou teplotu skelného přechodu a tak se strojovým broušením a leštěním postupujte velmi opatrně. Broušení provádjte od hrubého po nejjeměnjší, poslední vrstvu pak můžete buď přelakovat, nebo použít včelí vosk a rozleštit do skelného lesku.  

Výsledek Vašeho projektu bude stát určitě za to !


buďte s námi v kontaktu

+ 420 476 704 212

Telefon PO-PÁ od 9:00 do 16:00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Email

poptávka materiálu

Pokračovat ve čtení

Odlévání z polyuretanových elastomerů

Odlévací polyuretanové elastomery

Jaké využití mají dvousložkové odlévací polyuretany?

Tyto materiály od společnosti Sika a její divize Sika Advanced Resins ( dříve Sika Axson ) patří opět ke špičce ve svém oboru. Naše společnost ACR Czech s.r.o., která je přímým dovozcem těchto pokročilých materiálů na  má na výběr širokou škálu materiálů dle požadovaných vlastností a zejména tvrdostí na stupnici Shore  od 30A ( velmi měkký a pružný elastomer) až po 67D ( náš téměř „nezničitelný“ tvrdě elastický materiál UR 3490 ).

Oproti Silikonovým elastomerům mají elastické polyuretany na jedné straně velmi dobré mechanické vlastnosti jako jsou chemická a mechanická odolnost, tak odolnost proti otěru…) Na druhou stranu pokud z těchto elastických polyuretanů vytváříte formy , je potřeba je oproti samoseparačním vlastnostem našich silikonů ESSIL separovat (např. separátorem Axson 851 který je přímo určen pro odlévací polyuretany ). Rozdíl v použití forem z těchto elastických polyuretanů je u otěruvzdorných forem , kde oproti silikonovým elastomerům ( chcete-li silikonům  ) je výdrž takových forem několik stovek i tisíců odlití ( u silikonů dle složitosti a četnosti použití formy cca 25-70ks)

příklady použití materiálů Biresin U1419/U1458 , UR 3450 a UR 7855

 • elastický dvousložkový odlévací polyuretan Biresin U 1419/U1458

  U 1419

 • odlévací dvousložková elastická polyuretanová pryskyřice UR 3450 od Sika Axson

  UR 3450

 • dvousložkový odlévací elastický polyuretan UR 7855 od Sika Axson

  UR 7855

Škála použití těchto materiálů s označením UR nebo Biresin U je opravdu široká.

Můžete z těchto materiálů vytvářet pružné díly, ochranné držáky, pružné úchyty a kryty na čelisti, dopravníky, kolečka a pásy dopravníků, , ozubené řemeny, antivibrační bloky ( tzv. silentbloky ), různá těsnění,dorazy, šablony ale i formy a jaderníky, zaklepávací nástroje,  formy na odlévání betonu, pískovce, sádry, vosku, a pružné formy v keramické výrobě. Samozřejmě lze vytvářet jakékoliv pružné díly i v prototypové výrobě ať již jednoduchým gravitačním litím , tak i vákuovým litím za pomoci vakuové komory. Tyto materiály nacházejí vzhledem ke svým špičkovým vlastnostem uplatnění nejen u výroby prototypů , ale i u malo a středně sériové výroby.

Opět zde máme čtyři skupiny elastomerů, které dělíme na:

 1. Standardní elastomery

 2. Vysoce otěruvzdorné elastomery

 3. Elastomery pro odlévání sádry ( keramičky )

 4. Elastomery pro odlévání umělého kamene, sádry a betonu

V nabídce jednotlivých skupin elastických polyuretanů máme:

 1.   Standardní elastomery

Materiál UR 7830, který je měkký( SHORE od 30A kterou si můžete systémově volit až do 40A ), velmi pružný a má obrovskou hodnotu prodloužení do přetržení ( až 1500% ). Takovýto materiál je vhodný pro výrobu pružných forem a elastických dílů. Pokud potřebiujete materiál o něco tvrdší ( 45-50A ) zvolíte materiál UR 7845, kde se o malinko sníží hodnota pro prodloužení do přetržení ( až 1300% ) a stejně jako předchozí materiál je honě využíván pro formy a prototypové díly.

Dalšími zástupci standartních elastomerů jsou UR 3420 a UR3440, průhledné medové barvy ( lze probarvovat  našimi pigmenty pro polyuretany řady CP. Tyto měkké elastomery lze mít v hodnotách Shore 50A a 63A a používají se pro těsnění, dorazy, pískovací masky, antivibrační bloky, kolečka a další aplikace jako například pružné formy a prototypové díly.

V černé barvě a tvrdostech SHORE 79A a 85A pak nabízíme tvrdě elastické materiály s označením UR 3450 a UR 3460 které se rovněž využívají k výrobě antivibračních bloků ( silent-bloků) , těsnění, dorazů nebo jako pružných forem na beton.

Skupinu standartních elastomerů pak uzavírají materiály: modrý - UR 5895 a bílý , probarvitelný -UR1409 s hodnotami tvrdosti 94A a 92A. Vzhledem ke své optimální tvrdosti se používají například pro výrobu pružných raznic na beton, materiál UR 5895 dokonce nabízíme ve variantě pro dvou-komponentní mísící stroje. UR 1409 je pak vhodný například pro výrobu pružných součástí pro ultrazvukové svařování.    

 1. Vysoce otěruvzdorné elastomery

Jsou materiály pro otěruvzdorné a rázově odolné díly, určené pro výrobu jaderníků . Zástupce elasticky tvrdého materiálu je Biresin U 1419 který má tvrdost 97A na stupnici Shore a je určený pro výrobu otěruvzdorných, rázově odolných dílů, forem a nástrojů, prototypů, jaderníků a silent-bloků. Materiál UR 3490 je jedním z našich best-sellerů a je univerzálním materiálem pro tvrdě elastické prototypové díly ( výsledkem je velmi odolný, nezlomitelný plast ) ale samozřejmě i pro výrobu slévárenských jaderníků, modelů a modelových desek a zaklepávacích forem, lisů a nástrojů.

 1. Elastomery pro odlévání sádry ( keramičky )

Jsou materiály pro výrobu pružných dílů a odlitků v prototypové výrobě, použití v keramickém průmyslu, nebo třeba pro odlévání vosku při výrobě designových svíček, nebo voskových modelů pro slévárny. Pro keramickou výrobu tu máme speciálně vyvinutý elastický materiál světle zelené barvy pod prozatimním označení XP3732/2 který má shore 55A. Dále z materiálů pro keramické formy a pro formy pro odlévání sádry a vosku jsou oranžov UR7855 a růžový UR7863 v hodnotách shore 55A až po 63A. Zde je nutno počítat s o něco vyšší hustotou materiálu ovlivňující pak objem formy, a jejíž hodnoty se vždy dozvíte z námi dodávaných technických listů ke každému produktu. Tyto materiály od nás využívají věhlasné značky v oblasti keramického průmyslu, kde se potřeba vysoké kvality snoubí s nízkou cenou klíčovou pro výrobu konkurenceschopných produktů.

 1. Elastomery pro odlévání umělého kamene, sádry a betonu

V této poslední skupině našich elastomerových best-sellerů naleznete zejména materiály s dobrou rozměrovou stabilitou, odolností proti vlhkosti a určenou jak již titulek napovídá pro výrobu forem na odlévání umělého kamene, umělého pískovce, sádry a betonu. Tyto materiály UR 58300 , UR58480 a UR 58630 pak nabízíme v tvrdostech 30A, 50A a 63A ( čím vyšší hodnota Shore , tím u těchto materiálů větší životnost formy ale menší elasticita. Složité díly obecně je lépe vytvářet z měkkých materiálů , jednoduché formy a tvary pak díky vysoké životnosti můžete vytvářet z tvrdších, odolnějších avšak méně pružných materiálů  ) Samozřejmě i z těchto materiálů lze vytvářet pružné prototypové díly jak klasickým gravitačním litím, tak vákuovým litím.

 

Naše elastické polyuretany jsou plně kompatibilní s našimi leštitelnými separátory řady Axson 851 a 870( ve sprayi), samoseparačními silikony řady ESSIL a samozřejmě barevnými koncentrovanými pigmenty CP. Sami si pak samozřejmě  můžete vyzkoušet kompatibilitu a vhodnost těchto materiálů s výrobky ostatních výrobců těchto vedlejších produktů vlastní zkouškou. V zásadě je důležité se vždy podívat před zpracováním do technických listů produktu, kde naleznete nejen veškeré technické informace , ale i přesný návod pro zpracování ( mísící poměry, časy pro zpracování a odformování, mechanické vlastnosti…) , pokyny pro bezpečné zacházení a skladování těchto materiálů ve třídě chemických látek. Společnost SIKA se snaží aby všechny materiály nabízené na našem trhu byly v souladu s přísnou legislativou RoHS a EU ( viz bezpečnostní listy produktu, které obdržíte při zakoupení produktu v našem velkoskladu materiálů – ACR Czech s.r.o. )  

Můžeme Vám nějak pomoci ?

podpora PO-PÁ od  9.00  do 16.00

Pokračovat ve čtení

K čemu mi jsou rychletuhnoucí polyuretany?

 

K čemu slouží rychletuhnoucí polyuretany v moderní výrobě?

Rychle-tuhnoucí odlévací polyuretany? K čemu bych je mohl potřebovat? Jak mi pomohou při mé práci?
U nás tyto dvousložkové materiály dělíme do čtyř kategorií:

 1. Pryskyřice obsahující plnivo

v níž je z našeho výběru materiál

F10 ( dostupný ve třech barvách )a s tvrdostí Shore 75 D se jedná o univerzální materiál pro použití ve vacuformingu, slévárenských modelelch, formách, modelelch , kontrolních přípravcích a pro všechny odlitky v síle do 40mm. Tento materiál je nabízen ve třech barevných provedeních ( zelený, béžový a černý ) což může být také kladnou vlastností tohoto materiálu. Doba odformování je u tohoto materiálu velmi rychlých 25 – 45minut.  Dalším z materiálů, které obsahují plnivo je například:

F23-1 – barvy čistě bílé a tvrdosti Shore 80D. Tento materiál je velmi snadno brousitelný a leštitelný. Tato pryskyřice je plněna křídou a nabízí velmi malé smrštění. Používá se většinou pro master-modely, design, negativní formy a všude tam , kde je kladen velký důraz na excelentní kvalitu povrchu. Poslední z tohoto výběru pryskyřicí obsahujících plnivo je materiál

F40-1 . Tento materiál plněný jemně drceným sklem má modrou barvu a tvrdost 84D. Díky svým vlastnostem jako vysoká otěruvzdornost , dobrá zatékavost a nízké hodnoty smrštění se tato dvousložková pryskyřice používá pro slévárenské modely, jaderníky, šablony a modelové desky.

rychletuhnoucí polyuretan f40-1 sika axson materiály sika axson f160, f80 a f190

2. Pryskyřice vhodné pro přidání plniv

V této skupině se nacházejí naše best-sellery v rychle-tuhnoucích polyuretanech. Materiál

F160-1 s dobrou teplotní odolností lze pro každou složku doplnit plnivem až do 180% ( tzn. Že lze celkem plnit až 360% ) a tím podstatně snížit náklady na 1kg materiálu. Tento materiál je také velmi univerzální. Lze odlévat gravitačním i vakuovým litím a používá se pro modely , formy ale i repliky, malosériovou výrobu, pro formy vakuového tváření , hobby i malosériovou výrobu. Tvrdost tohoto materiálu je Shore 75D a barva je slonová kost. Tento materiál je snadný na zpracování , ale má velmi rychlý pot-time ( čas zpracování ) který je jen 2min 20sek. A samozřejmě pak skvělou dobu odformování – 30min. Odlévat lze rovněž gravitačním i vákuovým litím, které je samozřejmě důležité pokud potřebujete vysokou kvalitu povrchu bez bublinek. Dalším z této kategorie materiálů pro možné přidání plniv je materiál

F 180-1. Tento materiál je čistě bílý, je snadno probarvitelný námi dodávanými koncentrovanými pigmenty CP a má tvrdost 70D na stupnici Shore. I zde platí že obě složky lze naplnit až do 180% a používá se pro modely, formy a malosériovou výrobu i hobby produkci. Odformování je tu tohoto materiálu možné za 45min. Třetím materiálem z našeho výběru pryskyřicí vhodných pro plnění je materiál

F 190-1. Tento materiál je velmi univerzální a my bychom jej doporučili jak profesionálům, tak i díky vyšší době zpracování i pro začínající s odlévacími polyuretany. Doba zpracování – pot time je u tohoto materiálu pohodlných 7min 30s a doba odformování je 90min. Má rovněž výborné mechanické vlastnosti a hodí se ke stejnému účelu jako materiály F160-1 a F180-1. Výhodou tohoto materiálu je zejména delší doba zpracování, která je potřeba pro pohodlné před-vakuování materiálu, nebo odlévání větších dílů, případně pro odlévání většího počtu dílů. Barvu ma slonovou kost a tvrdost je 68D na stupnici Shore. Tento materiál je vhodný k výrobě replik, modelů, dekorací a profesionálních forem a nástrojů Lze opět plnit každou složku o 180% a tím znatelně snížit cenu materiálu za 1kg. Další skupinou rychleschnoucích dvousložkových polyuretanů jsou:

3. Pryskyřice bez plniva

Z výběru materiálů které v této kategorii u nás zakoupíte jsou to materiályF 32-1 a F38. Materiál

F32-1 má velmi dobrou zatékavost a skvělé kopírovací vlastnosti. Jeho barva je opět slonová kost a tvrdost na stupnici Shore má 74D. Výborně se hodí třeba pro modeláře, designéry a figurkáře, kteří mají s odléváním dvousložkových pryskyřicí již nějaké zkušenosti, protože jeho doba pro zpracování je velmi krátkých 2 min a 10 sekund. Bleskurychlé je pak i od-formování, kdy výrobek z formy můžete vyjmout již po dvaceti minutách. Za zmínku stojí i vysoká teplotní odolnost přes 100°C a že je bez zápachu. Materiál

F38 je opět materiálem s excelentní zatékavostí, jednoduchým mísícím poměrem 1:1 a velmi krátkou dobou zpracování (okolo 2 min.) Jeho univerzální použití je opět jako u předchozího materiálu od hobby po malosériovou výrobu.

Pro Vás, kteří potřebujete před výrobou dílů či forem pomoci s výběrem vhodného materiálu rovněž nabízíme poradenství a technologickou konsultaci zcela zdarma již před nákupem. Pokud nám dáte bližší detaily co přesně potřebujete vyrobit, dáme Vám návod z jakého matriálu, jakou technologií a jak potřebný díl vyrábět.

 

4. Mass-Casting – pro odlévání masivních odlitků

Je materiál s označením

F50 – což je předplněná pryskyřice s velmi malým smrštěním a vysokou pevností v tlaku, můžete odlévat velmi silné a odolné lisovací formy a zaklepávací nástroje.  

Sika (dříve Sika Axson) nabízí na trhu déle jak 20 let velmi kvalitní matriály, které využívají nástrojáři, modeláři a slévači pro své master-modely ale i formy. Díky širokému spektru materiálů nabízí SIKA řešení pro nepřeberné množství aplikací. Rychle-tuhnoucí polyuretany SIKA ( Dříve Sika Axson ) lze zpracovávat i bez vakuové komory a pre/post-procesingu ( tzn. Předehřívání či dohřívání materiálů a forem). Výhodou je tedy absence nutné investice do vakuové komory a předehřívací pece.

Začínající s našimi materiály jistě ocení naši plnou technologickou podporu mailem či telefonicky, kterou nabízíme k zakoupeným produktům zdarma. V zásadě platí si pečlivě nastudovat technický list výrobku který uvádí nejen veškeré technické informace a hodnoty, ale hlavně přesný návod jak materiál přesně zpracovávat, jak jej skladovat a jak s ním bezpečně zacházet.

Ve vzájemné komunikaci pak společně doladíme potenciál odběru, ceny, skladovou dostupnost a logistiku při možné výrobě, či jen při dílčím odběru byť jen malého množství materiálu.

Rychleschnoucí polyuretany jsou jakousi vstupní branou do světa Rapid-Prototypingu a malosériové výroby . Materiály pro Rapid prototyping  u společnosti Sika Advanced Resins označeny „PX“ napodobují materiály známé při výrobě jako jsou ABS, PS, HD-PE, PE, PP PMMA, MABS, PC. Čirý PS, Pryž. Jejichž vlastnosti a široká škála materiálů jsou na té nejvyšší úrovni, ale jejich zpracování vyžaduje zkušenosti, pečlivé dodržování postupu zpracování uvedených v technickém listě a další technologie , jako jsou vakuové komory a dohřívací pece.  Jejich uplatnění pak naleznete u prototypů dílů elektronických zařízení a krytů ve spotřebním průmyslu, výzkumu a v medicíně, další pak při prototypové a malosériové výrobě automobilů, lodí, vlaků, letadel a speciálních vozidel, designu spotřebních výrobků a nástrojů. To už je ale na jinou, samostatnou kapitolu.   

Pokračovat ve čtení

Návod na licí polyuretany v silikonové formě

Návod

Připravili jsme pro vás jednoduchou infografiku s návodem, jak si velmi jednoduše můžete odlévat cokoliv co vás napadne

Není to žádná raketová věda. Nejprve si promyslete co budete chtít replikovat. Materiál ESSIl 125 zaručuje dlouhou životnost formy, výtěžnost však závisí na komplexitě tvarů a provedení formy.

PŘÍPRAVA SILIKONOVÉ FORMY

Připravíme si podklad formy . Předmět, který chceme reprodukovat připevníme například k dřevěné ( hladké lamino ) či plastové destičce lepidlem, nebo oboustrannou páskou.

Boky formy vytvoříme z pevného kartonu, který doporučujeme z vnitřní strany polepit izolepou, případně z plastových destiček které slepíme
spolu a k podkladu obyčejnou pistolí s tavným lepidlem.

Dbáme aby spoje byly těsné, případně použijeme modelínu k utěsnění tak aby nám materiál nevytekl. V případě, že budete materiál formy pro získání maximální kvality chtít vakuovat, vytvořte formu až 5x vyšší!

Pokud se vám nebude chtít vyrábět hrazení pro silikonovou formu z destiček nebo kartonu, použijte kelímek, misku, krabičku... tloušťka stěny kolem dílu by měla být cca 1cm . Formovací Silikon ESSIL 125 je samo-separační.

Použijeme formovací silikon ESSIL 125 s tvrdidlem ESSIL 124
který má perfektní kopírovací vlastnosti, skvělou zatékavost i pro nejjemnější detaily.

Před použitím řádně promíchejte složku pryskyřice. Poté obě složky navažte podle předepsaného hmotnostního poměru 100:5 a smíchejte při teplotě vyšší než 18°C. Pro dosažení produktu bez nežádoucích vzduchových bublin je možno směs vakuovat. Nevystavujte vakuu déle jak 5 minut. Pro vakuování použijte nádobu /  formu o objemu 3-4x větším než je objem pryskyřice.

Přibližně 45 minut máme čas na zpracování formovacího silikonu
ESSIL 125 s Hardenerem ESSIL 124. Po eliminaci bublinek extrémně složité reliéfy můžete natřít štětčkem a následně zalít směsí již rozmíchaných pryskyřicí.

Po zalití do hrazení počkáme 12 hodin a  můžeme silikonovou formu pohodlně vyndat z námi připravené formy / hrazení . Forma je hotova. 

Odlévání dílů z polyuretanové pryskyřice

Nyní si vybereme z nabídky rychletuhnoucích polyuretanů. Doporučujeme si případně pročíst technické listy námi nabízených produktů které se liší nejen barvou a vlastnostmi ale i dobou zpracování. Naše volba padla na univerzální a lehce zpracovatelný odlévací polyuretan F190-1

Připravíme obě složky v hmotnostním poměru 1:1 a pečlivě je promícháme v čistém kelímku zejména po stranách a na dně. Nezapomeňte že na promíchání a nalití do formy máme jen  čas 6-8minut. Pro odlitky silnější než 5 mm je vhodné použít plniva zalijeme silikonovou formu promíchanou směsí obou složek . Po 90ti minutách můžeme odformovat odlitek a máme hotovo!

Odlitek po vytvrzení lze libovolně barvit barvami ( akrylátové, na vodní i rozpouštědlové bázi )

OBJEDNÁVKA MATERIÁLŮ

licí polyuretany a formovací silikony

Pokračovat ve čtení